دانستنی هایی در مورد نوزاد

دانستنی هایی در مورد نوزاد

از بدو تولد تا پایان یک ماهگی را دوره نوزادی می نامند. در اصل فقط به یک ماه اول زندگی، نوزاد گفته می شود. این مرحله از حساسیت خاصی بر خوردار است و یکی از مهمترین مراحل زندگی انسان می باشد.
از مهم ترین وظایف والدین برآورده کردن نیازهای کودک نظیر تغذیه و پوشاک نوزاد است. بهترین تغذیه نوزاد، شیر مادر است. نحوه شیردادن به نوزاد بسیار مهم است. مراقب بند ناف کودک تان باشید. بهداشت لازم را رعایت کنید. ممکن است زمان افتادن بند ناف بین یک هفته تا 21 روز باشد.
ممکن است از روز سوم افسردگی در مادران شروع شود. بهتر است پدران بیش تر از هر زمان دیگری به همسران خود توجه داشته باشند و در کارهای مربوط به نوزاد به همسرشان کمک کنند.  معمولا افسردگی بعد از زایمان تا 2 هفته زمان می برد .
بعد از گذشت زمان والدین باید بدانند که هر گریه کودک چه علتی دارد. سعی کنید در مقابل گریه ای نوزادتان آرامش خود را حفظ کنید و به گریه های کودک پاسخ بدهید. والدین باید از همان روزهای اول تولد تا حدود 2 و نیم سالگی سریع به گریه های نوزاد پاسخ بدهند و کودک را به خیال اینکه باید صبور بار بیاید، رها نکنند. علی رغم این باور که نوزادان از لحظه تولد تا مدتها از بینایی برخوردار نیستند، می توان گفت که نوزاد از همان لحظه تولد قادر به دیدن اشیاء و چهره ها است. با این تفاوت که دید آنها در ابتدا دو بعدی است و اشیاء حجم دار را بهتر می بینند و تا فاصله حدود 25 الی 30 سانتی متری خود را می توانند ببینند و نهایتا تا 6 ماهگی دید آنها مشابه دید بزرگسالان می شود.

 

[url=http://]http://[/url]

دانستنی هایی در مورد نوزاد

 


برای شستن لباس نوزاد باید از مواید شوینده ملایم استفاده نمود چون شوینده های قوی می توانند به پوست نوزاد آسیب برسانند. صابون به دلیل اینکه خاصیت قلیایی اش از پودرهای شوینده قدرت تمیزکنندگی کمتری دارد، برای شست و شوی لباس کودک مناسب تر است. بهت است در ماه های اول تولد که زیاد شیر روی لباس نوزاد می ریزد، از صابون استفاده کنید. برای اولین بار قبل از شستن هر لباس، اطلاعات مندرج روی لباس را بخوانید. بهتر است لباس های نوزاد را جدا از لباس دیگر افراد خانواده بشویید اما اگر از صابون ملایم استفاده کنید این کار ضروری نیست . همیشه لباس نوزاد را در اولین فرصت بشویید چون با ماندن آلودگی روی لباس نوزاد، شستن و پاک کردن لکه ها سخت تر می شود .
در زمان خرید لباس نوزاد کیفیت و جنس لباس در اولویت است. زیبایی لباس ها در درجۀ دوم اهمیت قرار دارد. پوست نوزادان لطیف و بسیار حساس است و چنانچه لباس آنها از جنس نامناسبی باشد باعث آزار و حساسیت پوست شود. لباس نوزادان بهتر است نخی و نرم باشد. لباس هایی که از الیاف مصنوعی تهیه می شوند برای نوزادان مناسب نیستند و می توانند موجب عرق سوز شدن کودک شوند.
رنگ آمیزی لباس نوزادان اهمیت بسیاری دارد. بهتر است لباس نوزادان رنگ های ملایم و شاد داشته باشد. رنگهای تند موجب کلافگی نوزاد می شود.
برای لباس بافتنی نوزاد دختر پیراهن های قلاب بافی شده بسیار زیبا هستند اما دقت داشته باشید که این لباس ابتدا باید گرم باشد .
برای گرم نگهداشتن سر نوزادان از شال یا روسری گرمی که به حد کافی نرم باشد استفاده کنید . استفاده از کلاه پارچه ای در تابستان و کلاه بافتنی مناسب در زمستان توصیه می شود.

تگ های مطلب:،

دسته:خبرها

To Top ↑